Albumy Carta Blanca

W ostatnim czasie ukazały się kolejne albumy wydawnictwa Carta Blanca, a w nich m.in. moje zdjęcia.

"Architektura drewniana. Nowy Wymiar",
"Cerkwie. Nowy Wymiar",
"Polska. Góry",
"Polska. Parki narodowe",
"Polska. Zabytki techniki",
"Ptasie ostoje",
"Polska ginąca".


Mazowsze, sierpień 2009
Galeria zdjęć Mazowsze

Zapraszam na nowe fotografie z Mazowsza.


Woliński Park Narodowy, lipiec 2009

Sporo czasu minęło od ostatniej aktualizacji strony. Niektórzy zaczęli się nawet dopytywać czy ja w ogóle wróciłem z tej Azji? :-)
Powoli odrabiam więc zaległości i tym razem zapraszam na wakacyjne zdjęcia z Wolińskiego Parku Narodowego.


Wyjeżdżam do Azji :-)

23 sierpnia 2009
Jutro wyjeżdżam na ponad trzy tygodnie na wyprawę fotograficzną do Azji. W planach jest Tajlandia, Kambodża i Wietnam. Zapraszam na bloga, na którym na bieżąco będzie zamieszczana relacja z wyprawy:


Beskid Śląski, maj 2009

Dodałem kilka zdjęć Białej i Czarnej Wisełki zrobionych w wolnych chwilach podczas majowego festiwalu przyrodniczego ZPFP w Ustroniu. Tym razem deszczowa aura korzystnie wpłynęła na zdjęcia. Zachmurzone niebo i lekka mgiełka zmniejszyła kontrasty a kropiący co jakiś czas deszcz dodał wiosennej zieleni intensywności.


Wiosenne fotografowanie na Mazowszu
Galeria zdjęć Dolina Środkowej Wisły

W galeriach z Mazowsza i Kampinosu pojawiły się nowe, wiosenne fotografie.


Polska Wschodnia, 2009
Galeria zdjęć Podlasie

Dodałem nową kategorię Polska Wschodnia złożoną z kilkunastu zdjęć zrobionych już kilka lat temu. Mam nadzieję, że będzie ona na bieżąco rozwijana, o ile zdążę przed czasem...


Białowieski Park Narodowy, maj 2009
Galeria zdjęć Białowieski Park Narodowy

W połowie maja po raz kolejny odwiedzam Białowieski Park Narodowy. Tam na dalekim wschodzie wiosna jeszcze w pełni, w lesie kwitną całe łany czosnku niedźwiedziego, a deszczowa pogoda dodaje uroku dzikiej puszczy.


Roztocze, maj 2009
Galeria zdjęć Roztocze

Na początku maja wyruszyłem na kilka dni na Roztocze. Głównym celem był tym razem Roztoczański Park Narodowy. Zapraszam więc na kilkanaście nowych zdjęć, standardowo już pomieszanych z fotografiami z poprzednich wyjazdów.


Plener fotograficzny "U źródeł Wisły" Związku Polskich Fotografów Przyrody w Ustroniu 2009

W ostatni weekend maja odbył się plener fotograficzny "U źródeł Wisły" połączony z rozstrzygnięciem największego i najbardziej prestiżowego polskiego konkursu fotografii przyrodniczej oraz wyborem Fotografa Roku 2009 Związku Polskich Fotografów Przyrody.

Tak jak w poprzednim roku miałem zaszczyt uczestniczyć w wyborze zdjęć, pełniąc funkcję przewodniczącego jury. Wraz z dwoma pozostałymi jurorami: Czarkiem Korkoszem i Marcinem Sachą przyznaliśmy dwie główne nagrody: Grand Prix i tytuł Fotografa Roku dla Mariusza Ciesielskiego z Okręgu Wielkopolskiego za zdjęcie krajobrazu oraz nagrodę za kreatywność za zdjęcie z kategorii Eksperyment wykonane przez Zygmunta Urzędnika z Okręgu Śląskiego. Niedługo na stronie ZPFP pojawią się pełne wyniki konkursu.
Tutaj zaś można obejrzeć wyniki z zeszłego roku.

Związek Polskich Fotografów Przyrody to największa polska organizacja fotografów przyrody zrzeszająca około 500 członków w 12 okręgach. Cytat ze strony: "Zajmujemy się fotografią przyrodniczą w szerokim rozumieniu tego pojęcia. Szczególnie interesują nas zdjęcia przedstawicieli flory i fauny w ich naturalnym środowisku oraz dzikich lub półdzikich krajobrazów.Celem działania ZPFP jest: promowanie i podnoszenie poziomu fotografii przyrodniczej; popularyzacja wiedzy przyrodniczej i ekologicznej; propagowanie zasad etycznych, które powinny towarzyszyć fotografowaniu przyrody; współuczestnictwo w ochronie przyrody i zasobów naturalnych; ochrona dorobku polskiej fotografii przyrodniczej; współudział w tworzeniu kultury narodowej. Powyższe zadania ZPFP realizuje między innymi przez organizowanie spotkań, wystaw, konkursów, sympozjów, plenerów i innych imprez kulturalnych mających na celu propagowanie fotografii przyrodniczej, a także piękna przyrody i działań na rzecz jej ochrony; inicjowanie publikacji i wydawnictw; działalność edukacyjną, w tym organizowanie szkoleń i kursów; inspirowanie i wspieranie działalności twórczej fotografów przyrody; rozwijanie wzajemnej pomocy i współpracy między członkami ZPFP związanej z ich twórczością."

Wszystkich miłośników fotografii przyrodniczej zachęcam do wstąpienia w szeregi związku :-)


Wystawa fotograficzna "Parki Narodowe" 2009
Galeria zdjęć Kampinoski Park Narodowy

W siedzibie Kampinoskiego Parku Narodowego przy ul. Tetmajera 38 w Izabelinie pod Warszawą prezentowana jest wystawa organizowanego od wielu lat konkursu fotograficznego "Parki Narodowe". W tegorocznej edycji zostało zgłoszonych 520 prac 64 autorów w kategoriach: Przyroda oraz Człowiek w Parku Narodowym.

Na wystawie znalazły się m.in. moje zdjęcia. Po raz kolejny zdobyłem Nagrodę Dyrektora Kampinoskiego Parku Narodowego, w tym roku nagrodę otrzymało zdjęcie "Po drodze".


Plener fotograficzny w Parku Narodowym Gór Stołowych, kwiecień 2009

Pod koniec kwietnia odbył się wiosenny plener w Parku Narodowym Gór Stołowych, w Pasterce. Pogoda, a zwłaszcza mgły zasnuwające okolice poniżej Szczelińca jak najbardziej dopisały :-)
Zapraszam na nowe zdjęcia.


Rekord oglądalności wityny!

Trochę autopromocji :-)
W marcu 2009 r. padł rekord oglądalności witryny. W ciągu miesiąca stronę odwiedziło 25 415 osób (unikalnych użytkowników wg. nr IP na podstawie profesjonalnych statystyk stat24.com). Jest to więc prawdopodobnie najpopularniejsza autorska galeria fotografii przyrodniczej w Polsce.
Najczęściej poszukiwane były zdjęcia krajobrazów, z polskich parków narodowych, ze Szkocji, Norwegii m.in. z Lofotów, Laponii i Spitsbergenu, a także fotografie kwiatów i ptaków.
Bardzo dziękuję za zainteresowanie.


Plener fotograficzny na Skrzycznem Związku Polskich Fotografów Przyrody, luty 2009

Pod koniec lutego 2009 r. w samym sercu Beskidu Śląskiego w schronisku na Skrzycznem odbył się plener zorganizowany przez Okręg Śląski Związku Polskich Fotografów Przyrody. Pozdrowienia i podziękowania dla organizatorów :-)
Pogoda dopisała zarówno pod względem ilości śniegu, jak i krótkich, lecz efektownych przebłysków światła. Zapraszam do obejrzenia nowych zdjęć.


Album Multico "Zwierzęta Polski"

Ukazał się kolejny album wydawnictwa Multico "Zwierzęta Polski", a w nim m.in. moje zdjęcia. Cytat ze strony wydawcy:

Dlaczego ssaki najbardziej lubią spać w dzień? Kiedy samiec żaby moczarowej zmienia kolor na niebieski? Czym się różnią gady od płazów? Czy kruk jest inteligentniejszy od małpy? Co łączy tasiemca, biedronkę i pająka? W albumie "Zwierzęta Polski" znajdziesz odpowiedzi na te i sto innych pytań.
Poznasz fakty i barwne anegdoty o zwierzętach zamieszkujących nasz kraj. Uporządkujesz swoją wiedzę o przyrodzie i zaczniesz lepiej rozumieć otaczający świat. Ale przede wszystkim obejrzysz 165 fantastycznych zdjęć polskich zwierząt!

* największe nazwiska polskiej fotografii przyrody
* doskonały dobór ilustracji
* wciągający, pełen ciekawostek tekst Marzeny Nowakowskiej


Państwowe Muzeum Archeologiczne - moje zdjęcia elementem wystawy stałej

Dział Paleolitu i Mezolitu Państwowego Muzeum Archeologicznego w Warszawie wykorzystał moje zdjęcia w aranżacji wystawy stałej dotyczącej pradziejów ziem polskich. Przedstawiają one m.in. krajobrazy Spitsbergenu, renifery oraz zdjęcia jaskini. Fotografie prezentowane są w bardzo dużych rozmiarach - do 2,5 m x 4 m.


Mazowsze, styczeń 2009
Galeria zdjęć Mazowsze

Ciągnące się w nieskończoność, szaro-bure listopadowe dni nie nastrajały optymistycznie.
Na szczęście pod koniec grudnia nadeszła zima z dużym mrozem, szadzią na drzewach i długo wyczekiwanym słońcem. Wybrałem się na kilka krótkich wypraw po Mazowszu, nad Wisłę. Zapraszam :-)
2020  2019  2018  2017  2016  2015  2014  2013  2012  2011  2010  2009  2008  2007  2006  2005  2004  2003  2002