Wesołych Świąt 2012

Życzę wszystkim pogodnych i spokojnych świąt oraz wszystkiego dobrego w zbliżającym się nowym roku 2013.


10-lecie powstania strony www

No to czas na mały jubileusz - w grudniu mija 10 lat od powstania tej strony :-)

A jak to wyglądało?
Pod koniec 2002 roku mój kolega ze studiów zaproponował, że zrobi prostą stronę w html-u ze zdjęciami przyrodniczymi oraz krótką informacją o mnie. Witryna przybrała posępny czarny kolor, który miał podkreślać walory fotografii, a w galerii znalazły się m.in. zdjęcia z Suwalszczyzny, Roztocza, Bieszczadów czy ze Słowińskiego Parku Narodowego. Niektóre z nich są do dziś :-)
Strona podpięta została pod darmową domenę - www.AdamLawnik.art.pl
W załączeniu dwa screen-y z tamtego okresu :-)

Potem następował bardzo szybki rozwój, zarówno pod względem ilości nowych zdjęć, jak i wyglądu strony.
W 2005 roku witryna została przerobiona na php w oparciu o bazę danych oraz zaawansowany panel sterowania, który wykorzystywany jest do dziś. Strona została też przeniesiona pod nowy adres - www.AdamLawnik.pl, a jej tło stało się bardziej przystępne i przybrało ciemnoszary kolor.

Kolejne większe zmiany nastąpiły w 2008 roku - strona stała się bardziej interaktywna poprzez dodanie Księgi gości, możliwości zamieszczania komentarzy w Aktualnościach oraz uruchomienie Newslettera.

Zgodnie z ostatnimi trendami w marcu 2010 założona została strona na Facebooku, gdzie na bieżąco można skomentować wszystkie nowości i nie tylko.

Obecnie w galerii prezentowanych jest ponad 1400 zdjęć, a w przygotowaniu są kolejne.

Jakie plany na przyszłość?
Przede wszystkim będą nowe zdjęcia, zaś priorytetem będzie przede wszystkim ich jakość, a nie ilość. Pojawią się nowe działy, a istniejące zostaną wzbogacone o nowe fotografie. Umieszczone zostaną także prezentacje multimedialne.
Z czasem zmieniony zostanie layout strony, ale głównym priorytetem pozostanie użyteczność.

Z przyjemnością wysłucham wszystkich Waszych uwag i sugestii, a na każdy list obiecuję odpowiedzieć.
No a przede wszystkim zapraszam do śledzenia strony, przynajmniej przez kolejne 10 lat :-)
Serdecznie pozdrawiam
Adam


Wizje Natury 2012 ZPFP tuż tuż :-)

„WIZJE NATURY” już za dwa dni. Jeszcze raz zapraszam :-)


VIII Międzynarodowy Festiwal Fotografii Przyrodniczej WIZJE NATURY 2012 Związek Polskich Fotografów Przyrody

W dniach 24-25 listopada 2012 r. odbędzie się VIII Międzynarodowy Festiwal Fotografii Przyrodniczej „WIZJE NATURY” 2012 zorganizowany przez Związek Polskich Fotografów Przyrody.

Podczas festiwalu razem z Łukaszem Kuczkowskim zaprezentujemy zdjęcia z wyprawy do Patagonii.
Jedna z moich fotografii została wybrana jako zdjęcie promujące tegoroczny festiwal na zaproszeniach i na plakacie.

Impreza odbędzie się w siedzibie Kampinoskiego Parku Narodowego w Izabelinie przy ul. Tetmajera 38. Wstęp wolny.
Serdecznie zapraszam!


Fotografuj.pl - foto-relacja z Patagonii
Fotografuj.pl - Patagonia 2012

Na portalu Fotografuj.pl, który został jednym z patronów medialnych ostatniej wyprawy do Patagonii ukazała się foto-relacja. Serdecznie zapraszam:


Nie dla polowań

Ta historia wydarzyła się wiele lat temu, ale obrazy, które wtedy zobaczyłem, tkwią mi w pamięci do dziś.

To była boczna droga biegnąca malowniczymi serpentynami przez las, gdzieś na Dolnym Śląsku. Słońce było już nisko, a ciepłe światło plastycznie oświetlało drzewa, tworząc długie cienie.
Nagle tuż przed maskę samochodu wybiegły trzy, może cztery sarny. Ich zachowanie nie było jednak naturalne, uciekały w popłochu, panicznie szukając drogi ucieczki przed czymś...
Sprawa wyjaśniła się dosłownie kawałek dalej. Na małej polance wzdłuż drogi siedzieli myśliwi.
Nie siedzieli jednak w ukryciu, czy nawet na trawie. Oni siedzieli na przyniesionych przez siebie krzesłach z oparciami (sic!), a lufy ich strzelb wycelowane były prosto na granicę lasu.
Prawdopodobnie wcześniej zorganizowana była nagonka, a panowie czekali na łatwą zdobycz, która de facto wyglądała jak zwykła egzekucja!

Sorry! Nie mogę już słuchać tych bredni o myśliwskich tradycjach i dziedzictwie oraz o tym jak to myśliwi są odpowiedzialni za równowagę ekologiczną w lasach - to przecież brzmi kuriozalnie!
Najgorsze są jednak te ścięte i "uśmiechnięte" łby wiszące na ścianach muzeów czy knajp...

Ostatnio na social media pojawiło się kilka ciekawych akcji - "Polacy nie w gęsi", "Kiedy walczą o miłość, nie zabijaj", "Niech żyją", które pokazują bezsens polowań na dzikie ptaki czy strzelania do jeleni podczas godów. Polecam lekturę:


Wystawa fotograficzna - Kampinoskie pejzaże, Kampinoski Park Narodowy

1 września 2012 r., w siedzibie Kampinoskiego Parku Narodowego przy ul. Tetmajera 38 w Izabelinie prezentowana jest zbiorowa wystawa fotograficzna pt. "Kampinoskie pejzaże".
Wystawa potrwa do 28 września 2012 a następnie będzie prezentowana w Centrum Kultury Izabelin.
Serdecznie zapraszam.


Test plecaka Lowepro Pro Trekker 400 AW
Test plecaka Lowepro Pro Trekker 400 AW

Firma Lowepro - producent plecaków i toreb fotograficznych była jednym z naszych sponsorów podczas wyprawy do Patagonii.
Na oficjalnym blogu ukazały się informacje o naszej wyprawie:


Relacja z wyprawy - Patagonia 2012
Relacja z wyprawy - Patagonia 2012

Chciałbym przypomnieć o stronie Patagonia 2012. Na bieżąco zamieszczana jest tam relacja z naszego wyjazdu a kolejne odcinki pojawiają się mniej więcej raz w tygodniu. Pod spodem podaje bezpośredni link do relacji.
Niedługo na stronie pojawi się pełna galeria zdjęć. Na razie na pojedyncze kadry ale za to w dużej rozdzielczości zapraszam na fan page na Facebook-u.


Roztocze w obiektywie 2012, konkurs fotograficzny

W dniu 11 sierpnia 2012 r. w sobotę o godz. 14.00 w Roztoczańskim Parku Narodowym odbędzie się impreza edukacyjna - "Przyroda i człowiek".

Podczas uroczystości rozstrzygnięta zostanie V edycja ogólnopolskiego konkursu fotograficznego „Roztocze w obiektywie” w którym miałem zaszczyt uczestniczyć w wyborze zdjęć, podczas obrad jury.
Zachęcam wszystkich do zapisania sobie tego konkursu w kalendarzu i uczestnictwo w przyszłym roku. Dla zachęty napisze, że dwa lata temu nagrodą był profesjonalny Canon 70-200/2,8 L o wartości kilku tysięcy złotych!

Impreza odbędzie się w Ośrodku Edukacyjno-Muzealnym przy ul. Plażowej 3 w Zwierzyńcu a wystawa będzie eksponowana do 16 października 2012 r.


Powrót z Patagonii

26 kwietnia 2012
Czas szybko mija i od kilku dni jestem już w Warszawie.

Patagonia jest niesamowita! Bajkowe krajobrazy - od wysokich gór i lodowców na zachodzie po ciągnące się w nieskończoność stepy i otwarte przestrzenie nad Atlantykiem. Po drodze sporo dzikich ptaków i zwierząt - kondory, strusie, pancerniki, guanako, króliki i małe liski a nad morzem tysiące pingwinów i czyhające na nie lwy morskie. No i te niesamowite kolory podświetlonych i powyginanych od silnego wiatru chmur o wschodzie i zachodzie słońca. Po prostu inny świat... :-)

Na razie nie do końca udało mi się przestawić do 5 godzinnej różnicy czasu i zrobiłem jedynie wstępną selekcję zdjęć. Na galerię fotografii trzeba będzie poczekać i to pewnie jeszcze długo :-)
W załączeniu panorama z pierwszego wschodu na de los Condores koło El Chalten - Los Glaciares National Park w Argentynie z widokiem na Fitz Roy i Cerro Torre.


Jestem w Patagonii
Patagonia 2012

22 marca - 22 kwietnia 2012
Jestem w Patagonii :-)
Niestety /na szczęście :-)/ przez najbliższy miesiąc będę poza zasięgiem telefonu a dostęp do internetu będzie prawdopodobnie sporadyczny. W pilnych sprawach proszę pisać wyłącznie na mail, postaram się odpowiedzieć jak najszybciej a z pewnością zrobię to po powrocie.


Park Narodowy Gór Stołowych, jesień 2011
Galeria zdjęć Park Narodowy Gór Stołowych

Ostatnio w związku z wyjazdem do Patagonii aktualności zaczęły przypominać tablicę ogłoszeń :-) Aby to zmienić zapraszam na jesienne zdjęcia z Parku Narodowego Gór Stołowych. Nowe fotografie są wymieszane z kilkunastoma zdjęciami sprzed trzech lat.


Canon sponsorem wyprawy do Patagonii

12 marca 2012
Do wyprawy do Patagonii zostało już tylko 10 dni.

Miło mi poinformować, że firma Canon została parterem fotograficznym wyprawy. Wszystkie zdjęcia w Patagonii będę wykonywał aparatami Canon Eos 5D Mk II.


X-Action Functionwear sponsorem wyprawy do Patagonii
X-Action Functionwear

Chciałbym podziękować kolejnemu sponsorowi firmie ADPR Group za wsparcie naszej wyprawy do Patagonii w zakresie odzieży termoaktywnej - X-Action Functionwear.

Miałem okazję ją dzisiaj przetestować podczas intensywnej jazdy na rowerze. Sprawdza się rewelacyjnie!


Rogaliński Park Krajobrazowy, jesień 2011
Galeria zdjęć Rogaliński Park Krajobrazowy

Fotografując Wielkopolski PN odwiedziłem także kultowe miejsce, mekkę poznańskich fotografów - Rogalińskie Dęby.
Zapraszam na jesienne zdjęcia z dwóch mocno mglistych wschodów :-)


Wyprawa do Patagonii, sponsorzy
www.Patagonia2012.pl

Wyprawa do Patagonii zbliża się wielkimi krokami:

Chciałbym podziękować wszystkim naszym sponsorom za wsparcie w zakresie ubrania, sprzętu turystycznego oraz fotograficznego:

DayMen Polska - oficjalnemu dystrybutorowi produktów Lowepro w Polsce za przekazanie plecaka fotograficznego Lowepro PRO TREKKER 400 AW;

Milo - producentowi odzieży wspinaczkowej i outdoorowej za przekazanie kurtki SoftSheel YANNU, spodni trekkingowych UTTAR, koszulki Tarantula oraz maty samopompującej RESTO PRO;

Marabut - producentowi namiotów ekspedycyjnych za przekazanie namiotu Quito;

Cumulus - producentowi śpiworów i odzieży outdoorowej za wsparcie w zakupie śpiwora zimowego - PANYAM 600;

Foto7 - oficjalnemu dystrybutorowi Manfrotto w Polsce za wsparcie w zakupie głowicy Manfrotto 468MGRC4 Hydrostatic;

CSI - oficjalnemu dystrybutorowi produktów SanDisk za wypożyczenie kart SanDisk Extreme 32GB;

Serdecznie dziękuję!


Wielkopolski Park Narodowy, jesień 2011
Galeria zdjęć Wielkopolski Park Narodowy

Zapraszam do jesiennego albumu ze zdjęciami z Wielkopolskiego Parku Narodowego.


Noworoczne postanowienia

Witam wszystkich w Nowym Roku!
Czy będzie lepszy czy też gorszy to się okaże pod jego koniec :-) Ja w każdym razie życzę Wam aby najbliższy rok był udany, zarówno w życiu prywatnym jak i zawodowym. Aby znalazło się także jak najwięcej czasu na wyprawy w teren i bezpośredni kontakt z przyrodą.


Po wielu latach odświeżony został znak graficzny na stronie. W załażeniu ma nawiązywać do krajobrazu i przestrzeni a zielony kolor do przyrody. Od dzisiaj będę go umieszczał na każdym zdjęciu oraz we wszelkich materiałach związanych z fotografiami.

Oprócz zmiany znaku graficznego chciałbym także wrócić do mniej dokumentalnego charakteru prezentowanych tutaj zdjęć. Bardziej skupić się na oświetleniu, motywie, oryginalnym kadrze a mniej na pokazaniu terenu pod względem krajoznawczym. Taki trochę powrót do przeszłości. Mam nadzieję, że się uda :-)

Kiedyś gdy fotografowałem wyłącznie na slajdach podstawą w krajobrazie był odpowiedni kadr i przede wszystkim idealne światło, najczęściej uchwycone jedynie przez moment, tuż po wschodzie słońca.
Potem wraz z przejściem na cyfrę ilość wykonywanych zdjęć znacznie wzrosła. Nowa technologia otworzyła nowe możliwości jakościowe. W porównaniu do kultowej ale jednocześnie strasznie kontrastowej Velvii zdjęcia zaczęły rejestrować subtelne szczegóły w cieniach a przeskok z czułości ISO 50 na kliszy do ISO 1600 na matrycy otworzył zupełnie nowe możliwości, np. podczas fotografowania zwierząt.
Niestety wraz ze slajdami coś się też skończyło. Okazało się, że nowe zdjęcia nie posiadają już tak nasyconych i przyjemnych w odbiorze kolorów a sama paleta barw jest znacznie ograniczona. Na zdjęciach widać szczegóły w każdym fragmencie kadru ale czasami brakuje klimatu, tajemniczości i nastroju.

Do klisz nie zamierzam jednak wracać :-) Teraz na wiosnę wychodzi nowa topowa lustrzanka. Marketingowcy twierdzą, że jest rewolucyjna a uzyskane z niej obrazy są po prostu perfekcyjne. Ja doskonale wiem, że nie odda kolorów wiosennej zieleni tak jak stara poczciwa klisza slajdowa ale pewnie ulegnę pokusie i ją kupię. Co robić ... ? :-)
Teraz aby zbliżyć się do efektów uzyskiwanych wcześniej na slajdach niestety trzeba poświęcić trochę czasu na obróbkę surowych plików raw. Skorygować balans bieli, kontrast a czasami dodać cyfrowy filtr połówkowy. Cały czas jednak kluczowe jest "złapanie" odpowiedniego momentu bezpośrednio w terenie. Tutaj nic się nie zmieniło tak jak moja zasada - nie stosuję przeróbek w programach graficznych polegających na usuwaniu lub dodawaniu elementów na zdjęciach.

Jeszcze raz życzę powodzenia w Nowym Roku! 2012 o matko jak to szybko leci :-)
Adam
2020  2019  2018  2017  2016  2015  2014  2013  2012  2011  2010  2009  2008  2007  2006  2005  2004  2003  2002