Wesołych Świąt

Wszystkiego dobrego :-)


Rozstrzygnięcie konkursu fotograficznego Poznaj Swoją Naturę
Konkurs fotograficzny - Poznaj Swoją Naturę

Gratuluje zwycięzcom i zapraszam do obejrzenia wyników konkursu fotograficznego zorganizowanego przez Generalną Dyrekcję Ochrony Środowiska w którym pełniłem funkcję przewodniczącego jury.


Małe listopadowe podsumowanie :-)

W ostatnim roku, nie licząc emocjonującej podróży do Rumunii, nie udało się zrealizować żadnej dalszej wyprawy na koniec świata.

Postanowiłem więc skupić się na dalszej realizacji projektu - Polskie Parki Narodowe.
Na razie nie powiem jeszcze gdzie byłem a jedynie mogę zdradzić, że udało się odwiedzić 10 z 23 naszych parków oraz dwa ciekawe rejony Polski. Będzie więc wiele aktualizacji oraz nowe kategorie. Zapraszam do śledzenia strony :-)


Niech Żyją - kampania o skreślenie dzikich ptaków z listy zwierząt łownych
Niech Żyją - Adam Ławnik

Zachęcam Was serdecznie do poparcia akcji Niech Żyją, której celem jest skreślenie dzikich ptaków z listy zwierząt łownych!


Konkurs fotograficzny Poznaj swoją Naturę, Generalna Dyrekcja Ochrony Środowiska

Chciałbym polecić Wam konkurs fotograficzny na Najpiękniejszy Obszar Natura 2000 w Polsce, zorganizowany przez Generalną Dyrekcję Ochrony Środowiska wraz ze Związkiem Polskich Fotografów Przyrody - Poznaj swoją Naturę.

Partnerami konkursu są:
Radio Zet
National Geographic Polska
Związek Polskich Fotografów Przyrody.

Ambasadorem Konkursu jest dziennikarka Radia Zet - Beata Pawlikowska.


Dlaczego warto wziąć udział?
Przesłane przez Was zdjęcia będą promować naszą polską przyrodę a dodatkowo przewidziane są cenne nagrody - do 5000 zł.

Spotkał mnie zaszczyt wzięcia udziału w obradach jako przewodniczący jury. Mam więc nadzieję, że prześlecie dużo dobrych zdjęć :-)

Tutaj są szczegóły konkursu oraz regulamin:


Wyprawa do Rumunii, kwiecień-maj 2013
Galeria zdjęć Rumunia

Na stronie pojawiła się kategoria: Ze świata - etnografia a w niej nowa galeria z kwietniowo - majowej wyprawy do Rumunii. Zapraszam na zdjęcia :-)


Diaporama z Patagonii - In the Clouds

To już czwarta, ostatnia diaporama z Patagonii.
Dla zachęty powiem, że pokaz odbiega od typowych prezentacji przyrodniczych. Jest połączeniem dynamicznej muzyki i szybko przenikających się fotografii górskich. Zdjęcia pochodzą z trzech parków narodowych: Los Glaciares National Park i Monte León National Park w Argentynie oraz Torres del Paine w Chile.
Zapraszam do Patagonii - "W chmurach"


Wyniki XI edycji konkursu Fotografa Roku Związku Polskich Fotografów Przyrody
Fotograf Roku 2013 Związek Polskich Fotografów Przyrody

15 czerwca 2013, w ramach XV Międzynarodowego Festiwalu Filmów Przyrodniczych w Łodzi odbyło się ogłoszenie wyników oraz wernisaż wystawy zwycięskich prac w konkursie na Fotografa Roku 2013 ZPFP.

Tak jak w poprzednich latach (2008, 2009 i 2011 r.) miałem zaszczyt uczestniczyć w wyborze zdjęć, pełniąc funkcję przewodniczącego jury.
Serdecznie zapraszam do galerii pokonkursowej:


Objąłem funkcję wiceprezesa oraz sekretarza Zarządu Głównego ZPFP
Związek Polskich Fotografów Przyrody

W ostatnią sobotę, 8 czerwca 2013 w Centrum Edukacji Kampinoskiego Parku Narodowego odbył się Walny Zjazd Delegatów Związku Polskich Fotografów Przyrody.
Na Zjeździe wybrano nowe władze a ja na najbliższe trzy lata objąłem funkcję wiceprezesa oraz sekretarza Zarządu Głównego ZPFP.

Związek Polskich Fotografów Przyrody to największa organizacja skupiająca fotografów przyrody w Polsce.
Wszystkich miłośników fotografii przyrodniczej serdecznie zapraszamy :-)


Diaporama z Patagonii - Into the Ocean

To już trzecia diaporama z Patagonii pt. "W stronę oceanu". Tym razem zapraszam nad Atlantyk i skaczące na falach pingwiny w tanecznych, argentyńskich rytmach :-)
Diaporama z Patagonii - Through the Steps

Zapraszam na kolejną diaporamę z Patagonii pt. "Przez stepy". Tym razem na smagane wiatrem bezkresne pustkowia w rytmie regionalnej muzyki prosto z Andów :-)
Diaporama z Patagonii - Into the Mountains

Kilka dni temu minął już rok od powrotu z wyprawy do Patagonii. Zapraszam na pierwszą z diaporam pt. "W stronę gór".
Pokazy prezentowane były m.in. podczas VIII Międzynarodowego Festiwalu Fotografii Przyrodniczej „WIZJE NATURY” 2012 zorganizowanego przez Związek Polskich Fotografów Przyrody a teraz czas na publikację w internecie.


Strzelanie do zwierząt to obciach

Zima wykańcza jelenie i sarny - pod takim tytułem ukazał się w internecie artykuł, w którym autor narzeka na przedłużającą się zimę i problemy z dostępem do naturalnego pożywienia, potem porusza problem szwendających się psów, które zagryzają lub płoszą dziką zwierzynę.
I słusznie, psy powinny być trzymane na terenie posesji, a do lasu wyprowadzane na smyczy!

Niedługo „zła” zima się jednak skończy, a w lesie pojawi się mnóstwo naturalnego pożywienia. Problem „wykańczania” zwierzyny jednak się nie skończy się, lecz dopiero zacznie...
Najwięcej zwierząt w najbliższym roku kalendarzowym nie zginie ani z powodu przedłużającej się zimowej aury, ani za sprawą bezpańskich psów. Zostaną, zgodnie z prawem, zastrzelone przez myśliwych w ramach tzw. racjonalnej gospodarki łowieckiej.

Pewnie wiele osób nie będących w temacie nawet nie zdaje sobie sprawy, że istnieje pewne kuriozum - opiekę nad dziką zwierzyną w Polsce, która należy do Skarbu Państwa, nie powierzono specjalistom - biologom i osobom odpowiedzialnym za ekosystemy - lecz wyłącznie myśliwym, czyli osobom, których celem jest zabijanie...
Czyż nie jest to absurd?

Ostatnio sami myśliwi twierdzą, że w lasach jest mało zajęcy. W związku z tym w 2011 roku zastrzelili ich 10 000 szt. (wg Echa Leśne 4/2012 - oficjalne pismo Lasów Państwowych)...

Gdy tak jeżdżę od lat po lasach, polach i widzę ślady po polowaniach to aż mną trzęsie. Niejednokrotnie widziałem krew na leśnych polanach, porozrzucane szczątki i wnętrzności zwierząt.
Tak, tak! Raz trafiłem na nogę sarny leżącą na polanie. Widocznie komuś nie udało się trafić...
Nie dobrze mi się robi, kiedy oglądam w internecie filmiki z polowań. Strzelanie prawie na oślep do przerażonego zwierzęcia, a potem ułożone w pokocie martwe dziki, sarny czy jelenie, nad którymi w imię tradycji „przebierańcy” w czapeczkach z piórkami, grają na „fujarkach”, a potem obrzynają im głowy, wypychają i wieszają trupy po domach czy knajpach i nazywają to trofeami.
Ostatnio, gdy widzę w restauracjach odcięte łby, to odwracam się i wychodzę...
Co to za tradycja, aby zwłoki wieszać na ścianach?! Trochę trąci myszką... :-)

Myśliwi przedstawiają się jako dobrzy gospodarze lasu, którzy dokarmiają biedne, głodne i zmarznięte zwierzęta. Chodzą nawet po szkołach i wciskają takie brednie dzieciom.
W rzeczywistości tuczą je przez co często zwierzęta rozmnażają się ponad miarę. Potem promują się jako dzielni bohaterowie, którzy walczą ze złymi dzikami, które stratowały pole biednym rolnikom.
Dokarmianie ma jeden cel - aby zwiększyć populację, a potem więcej zabić.

Najbardziej obrzydliwe w tym wszystkim jest to, że cały ten proceder odbywa się po prostu dla zabawy, dla zaspokojenia żądzy zabijania...

Na szczęście z roku na rok jest coraz mniejsze przyzwolenie społeczne na te niecne praktyki.
Pojawiają się książki i artykuły w poważnej prasie potępiające myślistwo, a bieganie po lesie z dubeltówką coraz częściej uważane jest za obciach i po prostu za zwykłe buractwo :-)

Pozdrawiam wiosennie, a myśliwym polecam zakup lustrzanki z teleobiektywem i rozpoczęcie uprawiania bezkrwawych łowów, tzw. fotosnajperki.


Wigierski Park Narodowy
Galeria zdjęć Wigierski Park Narodowy

Zima niestety nie chce nas opuścić... Zapraszam na małą aktualizację i letnie zdjęcia do galerii Wigierski Park Narodowy.


Patagońskie pingwiny oraz fotograficzne impresje
Galeria zdjęć Pingwiny

Ostatnia część zdjęć z Patagonii, tym razem dzień z życia pingwinów :-)

Dodatkowo kilka nowych fotografii w temacie: wzory i faktury, jak zwykle wymieszane ze starymi zdjęciami. Najstarsze pochodzi z epoki slajdów i maj już ponad 10 lat.
Zapraszam!


Chile, Patagonia
Galeria zdjęć Chile Patagonia

Zapraszam na kolejna odsłonę zdjęć z Patagonii. Tym razem do Chile.


Światowy Dzień Mokradeł 2013

2 lutego 2013 r. na Wydziale Biologii Uniwersytetu Warszawskiego przy ul. Miecznikowej 1 odbędzie się spotkanie zorganizowane przez Centrum Ochrony Mokradeł oraz Wydział Biologii UW z okazji kolejnej już rocznicy podpisania Konwencji Ramsarskiej. Tegorocznym tematem WWD (World Wetlands Day) jest hasło "Mokradła dbają o wodę".

Jednym z punktów programu jest pokaz zdjęć członków Okręgu Mazowieckiego ZPFP przedstawiających mokradła i tereny bagienne, przygotowany przez Jana Kucharzyka. Wśród fotografii będą także moje prace.


Argentyna, Patagonia
Galeria zdjęć Argentyna Patagonia

Niedługo minie rok od wyprawy do Patagonii. Najwyższy już czas aby pokazać jakieś zdjęcia :-)
Zapraszam do pierwszej galerii z Argentyny.
2020  2019  2018  2017  2016  2015  2014  2013  2012  2011  2010  2009  2008  2007  2006  2005  2004  2003  2002