Wyprawa do Rumunii, lipiec-sierpień 2014
Galeria zdjęć Rumunia

Zapraszam do uaktualnionej galerii z Rumunii. Nowe fotografie pochodzą z ostatniej wyprawy na przełomie lipca i sierpnia tego roku.
Tym razem udało się odwiedzić Oltenię, Transylwanię, wybrzeże Morza Czarnego, Deltę Dunaju oraz po raz kolejny Góry Apuseni z charakterystycznymi szałasami krytymi strzechą.
Każdy region Rumunii jest trochę inny. Nawet te, które z pozoru wyglądają na mniej ciekawe, niejednokrotnie zaskakują. Wystarczy, że odjedziemy kawałek dalej od głównych dróg, a już możemy trafić do wiosek, w których wszystko wygląda tak, jakby czas się tam zatrzymał. To niesamowite, że w tych miejscach wciąż głównym środkiem transportu są wozy ciągnięte przez konie, rolnictwo ma tradycyjny charakter, a różnorodność biologiczna na polach jest momentami powalająca.
Najbardziej zdumiewający w tym wszystkim jest fakt, że to wszystko jest nie w Azji, w Afryce czy Ameryce Południowej, lecz na terenie Unii Europejskiej, w sumie dość blisko naszego kraju.
Polecam wszystkim wycieczkę do Rumunii, zwłaszcza samochodem 4x4 :-)


Wizje Natury 2014 - Związek Polskich Fotografów Przyrody
Wizje Natury 2014 - Związek Polskich Fotografów Przyrody

Już za niecałe dwa tygodnie, w dniach 15-16 listopada 2014 roku odbędzie się jubileuszowa: X edycja Międzynarodowego Festiwalu Fotografii Przyrodniczej „Wizje Natury”.

Organizatorem jest Związek Polskich Fotografów Przyrody, we współpracy z Kampinoskim Parkiem Narodowym a impreza odbędzie się w Centrum Edukacji Kampinoskiego Parku Narodowego w Izabelinie, przy ul. Tetmajera 38.

W planach - jak zwykle - wiele atrakcji: spotkania z mistrzami fotografii przyrodniczej z kraju i z zza granicy, pokazy filmowe, przegląd pokazów konkursowych, wernisaż wystawy, a przede wszystkim wspaniała atmosfera oraz możliwość posłuchania ale i porozmawiania o fotografii, przyrodzie z innymi.
Wstęp na imprezę jest wolny.

Serdecznie zapraszam jako współorganizator. Do zobaczenia :-)


12 lat w polskich parkach narodowych
Galeria zdjęć Karkonoski Park Narodowy

Któregoś razu, leżąc na słowińskiej plaży i patrząc na niebieskie niebo i chmury typu cumulus w kolorze białym, wpadłem na pomysł, że odwiedzę z aparatem wszystkie polskie parki narodowe. A było to 12 lat temu... :-)

Prawdę mówiąc, nie zastanawiałem się wtedy nad ogromem pracy, czasu, kosztów czy poświęcenia. Pojawiła się idea, którą trzeba zrealizować i tyle.
Jak się później okazało, zadanie nie było łatwe...
Momentami miałem chwile zwątpienia, gdy przez dłuższy czas było załamanie pogody, gdy trafiałem na nie do końca atrakcyjną porę roku dla danego regionu lub kiedy obszar do fotografowania był bardzo rozległy, a najciekawsze miejsca wymagały wielogodzinnych wspinaczek pod górę z plecakiem wyładowanym sprzętem. Zdarzało się, że nie było czasu na posiłki lub trzeba było spać w deszczu pod gołym niebem.
Jednak odkrywanie tych wszystkich miejsc, uznanych za najbardziej wartościowe przyrodniczo czy kulturowo w naszym kraju, to jednak niesamowita przygoda.

Wiosenny zapach czosnku niedźwiedziego, powalający i mieszający w głowie, ukryte głęboko w lesie małe dystroficzne jeziorka oraz mgliste poranki i smugi światła wyłaniające się zza ogromnych drzew. Szeroko rozlane wody po polach i łąkach, zachody słońca nad wielkimi rozlewiskami i rybacy na drewnianych łódkach - pychówkach.
Latem - wydmy ciągnące się po horyzont, olbrzymie klify nad Bałtykiem, kamieniste plaże i kojący szum morza. Gęste dywany zielonych paproci, górskie potoki przeciskające się przez wąwozy i salamandry wysiadujące na kamieniach. Na połoninach złote trawy przepalone słońcem, poranne inwersje oraz morze chmur tuż pod nogami na szczytach gór.
Zapach jesiennego lasu, oszałamiające kolory drzew odbijające się w wartkich rzekach, zagubione, samotne kapliczki, jedyne pozostałości po dawnych osadach czy stare, drewniane chaty ukryte na skrajach piaszczystych dróg trwające na przekór czasu.
Siarczysty mróz i wielkie stada żubrów, nad którymi w blasku wschodzącego słońca unosi się para z ich oddechów. Niczym z bajki - zawiane i oblepione śniegiem drzewa, potoki skrzące od lodowych form, zaś nocą widok na odległe góry przykryte płaszczem rozgwieżdżonego nieba - niezwykłe obrazy na zawsze zapadające w pamięć.

To wszystko i jeszcze dużo, dużo więcej można przeżyć i zobaczyć właśnie w naszych parkach narodowych.


Czy projekt uważam za skończony?
Nie, w żadnym razie :-)
Prezentowane na tej stronie galerie wymagają jeszcze wiele, wiele pracy, a wyprawy do polskich parków to sama przyjemność :-)
Cały czas czekam także na zmianę przepisów i na dzień, w którym powstaną nowe parki narodowe w naszym kraju. Planowane są trzy - Mazurski, Jurajski oraz Turnicki Park Narodowy.
Zaglądajcie więc regularnie na stronę, w poszukiwaniu nowych zdjęć z polskich parków narodowych i nie tylko :-)
A dzisiaj zapraszam do 23-ciej galerii, tym razem z Karkonoskiego Parku Narodowego.


Galeria zdjęć ze Szkocji - aktualizacja
Galeria zdjęć Szkocja

Przy okazji wystawy, która jest obecnie prezentowana w Galerii „Rynek 26″ w Polkowicach, postanowiłem odświeżyć galerię zdjęć ze Szkocji.
Wszystkie fotografie powstały kilka lat temu i wykonane zostały na klasycznym slajdzie Fuji Velvia. Wśród zdjęć jest kilka kadrów, które dotąd nie były publikowane.
Serdecznie zapraszam :-)


Wystawa zdjęć ze Szkocji - Polkowickie Centrum Kultury
Wystawa zdjęć ze Szkocji - Polkowickie Centrum Kultury

W Galerii „Rynek 26″ w Polkowicach w ramach wydarzenia - W Kręgu Cultur Miedziowe Spotkania z Kulturą Szkocką 2014 prezentowana jest wystawa moich fotografii ze Szkocji.

"Jednym z ważniejszych celów jego podróży była Szkocja – kraina mglista i wietrzna, wczesnym rankiem mroczna, późnym wieczorem skąpana w feerii barw zachodzącego słońca. Jej malownicze krajobrazy poprzetykane kępkami wrzosów, poszarpane stromymi urwiskami, oblane falami wzburzonego morza – na zawsze zapadają w pamięć. Podobnie jak wędrówki szlakiem ponurych zamczysk i okazałych, odnowionych rezydencji. Cały ten niezwykły klimat szkocki oddają zdjęcia Adama Ławnika"

Wystawa prezentowana będzie do 6 października 2014 r, od poniedziałku do niedzieli w godzinach: 11.00-21.00

Polkowickie Centrum Animacji,
ul. Rynek 26,
Polkowice

Serdecznie zapraszam w imieniu organizatorów :-)


Słowiński Park Narodowy
Galeria zdjęć Słowiński Park Narodowy

Tym razem duża aktualizacja jednego z moich ulubionych miejsc - Słowińskiego Parku Narodowego. Jak zwykle nowe zdjęcia z wydm, trochę zbliżeń piaskowych - ripplemarków oraz ujęcia bardzo ładnego, naturalnego lasu który otacza Słowińskie Wydmy. Polecam odwiedzić to miejsce.

Najstarsze zdjęcia są sprzed 12 laty, zrobione jeszcze na slajdach Fuji Velvia. Ciekawe czy zgadniecie, które to kadry?
Miłego oglądania :-)


Poleski Park Narodowy
Galeria zdjęć Poleski Park Narodowy

Zapraszam na obszerną aktualizację zdjęć z Poleskiego Parku Narodowego. Fotografie pochodzą z lat 2008 - 2013.

Oprócz przyrody w galerii znajdziecie sporo zdjęć etnograficznych - oryginalne dla regionu przydrożne kapliczki z charakterystycznym płotkiem oraz niestety coraz bardziej unikalne dla całej Polski, chaty kryte strzechą. Jedna z nich niestety już nie istnieje. Zdjęcia zostały zrobione w 2010 r., a podczas ostatniej wycieczki w 2013 r. okazało się, że została rozebrana a jedyny obecny ślad to podmurówka i studnia.
Druga z nich z Zawadówki ma zawalony dach (2013 r.) i prawdopodobnie jej dni także są już policzone.

Szkoda, że zostaną wyłącznie na zdjęciach a dodatkowo dziwie się miejscowym władzom, że nie postarały się o uratowanie tych niewątpliwych perełek regionu. One mogły stać się nie lada atrakcją turystyczną. Niestety mogły...


Park Narodowy Bory Tucholskie
Galeria zdjęć Park Narodowy Bory Tucholskie

Park Narodowy Bory Tucholskie położony jest na uboczu, z dala od głównych dróg i większych miast. W całości pokryty lasem, otoczony dużymi jeziorami, przez które prowadzą szlaki kajakowe. W samym parku znajduje się wiele mniejszych jezior, w tym kilka lobeliowych, z charakterystyczną i unikalną roślinnością. Siedem z nich jest połączonych rzeczką zwaną Strugą Siedmiu Jezior.
W logo parku jest głuszec ale niestety obecnie spotykany w tym rejonie wyłącznie na ścianach, w formie trofeów myśliwskich.
Jedną z zalet parku jest cisza, spokój i mała liczba turystów, nawet w środku sezonu.

Zdjęcia pochodzą z kilku wypraw, z lat 2009 - 2013.
Miłego oglądania :-)


Zima i żubry w Białowieskim Parku Narodowym
Galeria zdjęć Białowieski Park Narodowy

Zapraszam na nowe zdjęcia do odświeżonej galerii z Puszczy Białowieskiej.
Tym razem sporo nowych zdjęć z żubrami, tak nietypowo jak na obecną porę roku - zimowymi.

To jedna z niewielu galerii na stronie, gdzie zdjęcia są z czterech pór roku. Pochodzą z lat 2006-2014, a najstarsze wykonane zostały jeszcze na kliszy slajdowej.

Miłego oglądania i szczerze polecam odwiedzić to miejsce, najładniej jest w maju i na jesieni.


Łosie uratowane
Nie zabijajcie nam łosi

Akcja społeczna zakończona sukcesem! Przynajmniej na razie.
Ministerstwo Środowiska wycofało się z karygodnego projektu zniesienia moratorium na ich odstrzał. Szczegóły:


Trzeci Zlot Klubu Ptaków Polskich, czerwiec 2014

W dniach 20 - 22 czerwca, w Goniądzu nad Biebrzą odbył się Trzeci Zlot Klubu Ptaków Polskich.
Super impreza, której jedną z głównych atrakcji były wycieczki przyrodnicze oraz spływy kajakowe zorganizowane przez Biebrza Eco-Travel. Były też warsztaty, wykłady, filmy i pyszne jedzenie oraz koncert, a wszystko za darmo :-)

Wszystkim miłośnikom ptaków i przyrody polecam zapisanie się do klubu - Ptaki Polskie.

Na zlocie było także stoisko kampanii Niech Żyją, której celem jest skreślenie ptaków z listy zwierząt łownych.
Tym razem dodatkowo można było wysłać kartki do Prezydenta Bronisława Komorowskiego, Premiera Donalda Tuska oraz Ministra Środowiska Macieja Grabowskiego z prośbą o nie wznawianie odstrzału polskich łosi.

Na zdjęciu znalazł się sympatyczny łoś mojego autorstwa, bez celownika :-)


Zniesienie moratorium na odstrzał łosi?
Nie zabijajcie nam łosi

W Ministerstwie Środowiska pojawił się projekt zniesienia moratorium na odstrzał łosi. Wg propozycji polowania odbywałyby się na wschód od Wisły i można byłoby strzelać nie tylko do dorosłych osobników ale także do klęp i młodych łoszaków.

Środowisko przyrodnicze jest oburzone propozycją co odbiło się szerokim echem w mediach. Dla przypomnienia - polowania na łosie w latach 90-tych doprowadziły do prawie całkowitej zagłady tego gatunku w naszym kraju.

Poniżej linki do artykułów Adama Wajraka, strony z petycjami oraz profil na Facebook.
Zachęcam do podpisania petycji!


Fotograficzne impresje
Galeria zdjęć Impresje

Impresje przyrodnicze - zdjęcia naświetlane w podwójnej ekspozycji, fotografie poruszone na wietrze, odbicia na wodzie, lodowe kompozycje.

Odświeżona galeria i dwa nowe zdjęcia, zapraszam :-)


Tatrzański Park Narodowy
Galeria zdjęć Tatrzański Park Narodowy

Czas na kolejną galerię z parku narodowego. Tym razem jeden z najbardziej urozmaiconych, z największą różnicą poziomów wysokości, choć także jeden z najbardziej zatłoczonych czyli Tatrzański Park Narodowy.

Zdjęcia pochodzą z kilku wyjazdów na przełomie 2011-2013 r.
Z pewnością jeszcze tam wrócę :-)


Bieszczadzki Park Narodowy w dużej rozdzielczości :-)
Galeria zdjęć Bieszczadzki Park Narodowy

Tym razem stare zdjęcia, ale lekko odświeżone, w znacznie większej rozdzielczości i przystosowane do nowego, responsywnego layoutu strony.
Zapraszam w Bieszczady :-)


Babiogórski Park Narodowy
Galeria zdjęć Babiogórski Park Narodowy

Po długiej przerwie związanej z remontem strony zamieściłem nową galerię z Babiogórskiego Parku Narodowego.

Fotografie powstały podczas 4 krótkich wyjazdów w latach 2011 - 2013.
Serdecznie zapraszam na jesienno-zimowe fotografie.

Zachęcam też do przetestowania nowych funkcjonalności galerii:
- przewijanie zdjęć przy pomocy strzałek na klawiaturze,
- w wersji na tablecie, przewijanie palcem.
Bardzo wygodne, polecam :-)


Strona działa już w trybie responsywnym :-)

Prawie półtora roku temu minęło 10 lat od kiedy istnieje ta strona. Czas szybko leci a wraz z nim zmienia się technologia. Obecnie jesteśmy świadkami małej rewolucji, która w ostatnim czasie zawitała do internetu.
Jeszcze kilka lat temu większość z nas posiadała monitory w rozdzielczości 1024x768 px, potem rozdzielczości zaczęły rosnąć a dodatkowo pojawiały ekrany z różnymi proporcjami boków.
Obecnie coraz częściej zaglądamy do internetu z komórek, tabletów jak i z klasycznych monitorów o bardzo wysokiej rozdzielczości. Jedyną opcją aby sprostać tak szerokim wymaganiom była przeróbka witryny na technologię responsive.


Zapraszam więc do oglądania strony a zwłaszcza zdjęć, które teraz same będą dopasowywać się do Twojego ekranu :-)

Na początku podmienione zostały galerie wymienione pod spodem. Dodane także zostały archiwa z poprzednich lat.
Szczególnie polecam rok 2006 gdzie znalazła się m.in. uaktualniona relacja z wyprawy na Spitsbergen, dzień po dniu wraz z niepublikowanymi wcześniej zdjęciami "od kuchni".


Konkurs fotograficzny Puchalskiego
Konkurs fotograficzny Puchalskiego

Zapraszam na stronę Niech Żyją i moje przemyślenia na temat fotograficznego konkursu myśliwskiego organizowanego przez redakcję Łowca Polskiego.

Zachęcam do wsparcia Kampanii choćby poprzez podpisanie petycji, której celem jest skreślenie ptaków z listy zwierząt łownych.


Jesień w Świętokrzyskim Parku Narodowym
Galeria zdjęć Świętokrzyski Park Narodowy

Tym razem zapraszam na wirtualną wycieczkę do Świętokrzyskiego Parku Narodowego w Górach Świętokrzyskich.

Góry to zasadzie sporo powiedziane, gdyż najwyższy szczyt Łysica ma zaledwie 611 metrów a cały obszar w wielu miejscach ma bardziej charakter parku miejskiego niż narodowego :-)
Z punktu przyrodniczego ciekawa jest Łysica, gołoborza na Łysej Górze i rezerwat Święty Krzyż oraz Bukowa Góra w zachodniej części parku. Polecam odwiedzić to miejsce a teraz zapraszam na zdjęcia:


Pieniński Park Narodowy we mgle :-)
Galeria zdjęć Pieniński Park Narodowy

Serdecznie zapraszam do obejrzenia nowej galerii z Pienińskiego Parku Narodowego. Zdjęcia powstały w ciągu kilku wyjazdów w latach 2008 - 2013.

W najbliższym czasie pojawią się kolejne nowe galerie oraz aktualizacje istniejących. Zachęcam do zapisania się do newslettera. Wysyłam wyłącznie informacje o nowych zdjęciach.


Wszystkiego najlepszego w Nowym Roku :-)

A tak wyglądały pierwsze sekundy 2014 roku w Warszawie.
2020  2019  2018  2017  2016  2015  2014  2013  2012  2011  2010  2009  2008  2007  2006  2005  2004  2003  2002