Renifery ze Spitsbergenu
Galeria zdjęć Renifery

Radosnych Świąt i Szczęśliwego Nowego Roku dla wszystkich miłośników dzikiej przyrody i podróży w nieznane :-)


Zapraszam do obejrzenia odświeżonej galerii z dzikimi reniferami ze Spitsbergenu. Sporo nowych zdjęć, które przeleżały na dysku wiele lat. Polecam wybrać sobie jedno z nich i ustawić jako świąteczną tapetę w komputerze :-)


Magurski Park Narodowy 2004-2015
Galeria zdjęć Magurski Park Narodowy

Do Magurskiego Parku Narodowego po raz pierwszy trafiłem ponad 10 lat temu. Do dziś pamiętam tę zadymioną knajpę i ledwo siedzących z przepicia panów, w małej mordowni niedaleko głównego skrzyżowania w Krempnej. To był pierwszy maja 2004 roku, dzień w którym Polska weszła do Unii Europejskiej. Dziś już tej knajpy nie ma, niepowtarzalny klimat Beskidu Niskiego jednak pozostał :-)

W pierwszym okresie największe wrażenie zrobiły na mnie stare drewniane cerkwie, miejsca po opuszczonych wsiach, po akcji "Wisła" i rozrzucone po całym terenie charakterystyczne greckokatolickie kapliczki. Uroku dopełniały stare łemkowskie chaty - chyże oraz pasterze z owcami.

Magurski Park Narodowy to jednak przede wszystkim unikalna przyroda Puszczy Karpackiej. Spore fragmenty parku to dziki bukowo-jodłowy las z wielkimi drzewami, miejsce w którym obok największych drapieżników - niedźwiedzi, wilków i rysi żyje sporo saren i jeleni. Jest to także jedyne miejsce w polskich górach gdzie dotarły łosie.

Zapraszam do galerii :-)Gorczański Park Narodowy 2007-2015
Galeria zdjęć Gorczański Park Narodowy

Gorczański Park Narodowy powstał w celu ochrony Puszczy Karpackiej oraz zachowania wartości kulturowych regionu - polan reglowych wraz z charakterystycznymi drewnianymi szałasami.

Tereny te są szczególnie piękne wiosną gdy na polanach kwitną krokusy oraz trochę później, gdy wszystko się intensywnie zieleni, a przy licznych potokach można spotkać kolorowe salamandry plamiste. Atrakcyjna widokowo jest także jesień ze swoim bogactwem barw. Przy dobrej pogodzie z Turbacza na wyciągniecie ręki mamy wspaniały widok na Tatry.
Atrakcją dla turystów jest także kulturowy wypas owiec, który trwa tu od połowy maja do końca września.

Zapraszam do galerii na trochę nowych, wiosennych zdjęć z maja tego roku. Dodatkiem są starsze fotografie sprzed lat, w odświeżonych wersjach i znacznie większej rozdzielczości.


Wizje Natury 2015 - Związek Polskich Fotografów Przyrody
Wizje Natury ZPFP 2015

W dniach 14-15 listopada 2015 roku odbędzie się XI edycja Międzynarodowego Festiwalu Fotografii Przyrodniczej „Wizje Natury”.

Organizatorem jest Związek Polskich Fotografów Przyrody, we współpracy z Kampinoskim Parkiem Narodowym a impreza odbędzie się w Centrum Edukacji Kampinoskiego Parku Narodowego w Izabelinie, przy ul. Tetmajera 38.

Serdecznie zapraszam jako współorganizator.
Do zobaczenia :-)


Wielkopolski Park Narodowy 2011
Galeria zdjęć Wielkopolski Park Narodowy

W ostatnich dniach została lekko zmodyfikowana galeria aby prezentowane zdjęcia lepiej dopasowywały się do Waszych ekranów, zarówno na dużych monitorach jak i na wyświetlaczach telefonów.

Zapraszam na kolejny upgrade jesiennej galerii, tym razem z Wielkopolskiego Parku Narodowego. Zdjęcia w większych rozdzielczościach prezentują się znacznie lepiej :-)


#SOSKarpaty
SOSKarpaty - Podpisz petycję WWF

Zachęcam do poparcia akcji #SOSKarpaty zorganizowanej przez WWF i podpisania petycji. Jednym z postulatów jest utworzenie Turnickiego Parku Narodowego.

Pogórze Przemyskie to wyjątkowe tereny przede wszystkim pod względem przyrodniczym ale także kulturowym, które zasługują na najwyższą formę ochrony w naszym kraju. Pierwsze propozycje utworzenia parku narodowego pojawiły się już przed II wojną światową. Potem idea powróciła w 1982 r. a kolejne próby w latach 90-tych, głównie za sprawą Pracowni na rzecz Wszystkich Istot.

Niestety wszelkie propozycje utworzenia parku narodowego są torpedowane przez leśników oraz myśliwych a grafika obok prezentuje co zastałem w terenie w październiku zeszłego roku :-(


Ukraina 2015
Galeria zdjęć Ukraina

Za oknami już jesień, a ja zapraszam do wiosennej galerii na zieloną Ukrainę :-)

Zdjęcia pochodzą z kilku dni spędzonych w bieszczadzkich wioskach, tuż za polską granicą. Pod względem etnograficznym Ukraina jest najbardziej atrakcyjnym rejonem, który jak na razie udało mi się odwiedzić w Europie. Miłym zaskoczeniem było bardzo pozytywne nastawienie do Polaków oraz gościnność, zaś zbliżona mowa zachęcała do rozmów.


Rogaliński Park Krajobrazowy 2011
Galeria zdjęć Rogaliński Park Krajobrazowy

Za oknami mamy kolejną jesień więc jest doskonała okazja aby odświeżyć jedną ze starych galerii :-)
Tym razem w większej rozdzielczości, z lekkim upgrade-m - Rogaliński Park Krajobrazowy.


Spitsbergen 2006-2007
Galeria zdjęć Spitsbergen

Technika w zakresie zdjęć cyfrowych oraz ich obróbki niesamowicie idzie do przodu. Po latach postanowiłem więc jeszcze raz przejrzeć archiwum fotografii z dwóch wypraw na Spitsbergen w 2006 i 2007 roku i ponownie przygotować zdjęcia.

W tamtym czasie używałem zarówno aparatu cyfrowego jak i analogowego z kliszą slajdową, a wiele ujęć zdublowałem. W 2006 roku aparat cyfrowy był dla mnie nowością zaś ówczesne oprogramowanie do obróbki zdjęć nie do końca doskonałe, a może przede wszystkim niezrozumiałe? ;-) Slajd miał tę przewagę, że od razu dawał gotowy efekt a fotografie cyfrowe bez przygotowania były pozbawione kontrastu, kolorów i bardzo odbiegały od dotychczasowych efektów uzyskiwanych na slajdach.
Obecnie pozbyłem się prawie wszystkich zdjęć analogowych i zastąpiłem je wersjami cyfrowymi. Ze zbiorów analogowych zostały tylko 2 szt.
Ciekawe czy zorientujecie się które to są? :-)

Wśród zdjęć są także nigdy nie publikowane nowości. Zapraszam do odświeżonej galerii.


Zapraszam na Instagram - adamlawnik
Instagram - adamlawnik

Zapraszam na konto na Instagramie. Będę się starał aby zamieszczane tam materiały były uzupełnieniem strony oraz profilu na facebook-u.


Test długodystansowy plecaka Lowepro Pro Trekker 400 AW

Czasami mamy serdecznie dosyć ciągłego życia w biegu i stresie. Chcemy uciec od cywilizacji, internetu z setkami maili, od fejsa i od tych wszystkich pilnych spraw, które musimy zrobić na teraz, na już... Marzymy o dzikiej przyrodzie i dalekiej podróży w nieznane, na którą zabierzemy tylko ulubione ciuchy, podręczny bagaż z niezbędnymi rzeczami i pojedziemy daleko, daleko przed siebie :-)

czytaj więcej »


Biebrzański Park Narodowy 2007 - 2014
Galeria zdjęć Biebrzański Park Narodowy

Biebrzański Park Narodowy - największy park narodowy w Polsce. Chroni szeroko rozlaną rzekę Biebrzę wraz z otaczającymi ją mokradłami, a jego największą atrakcją przyrodniczą są ptaki oraz łosie, które występują tutaj najliczniej w całym kraju :-)
Oprócz wartości przyrodniczych parku w okolicy zachowało się wiele perełek etnograficznych - unikatowe kapliczki, wioski z drewnianymi chatami, czasami kryte strzechą, czy tradycyjne łodzie pychówki. Cały czas utrzymuje się tu tradycyjne rolnictwo. Świat ten jednak znika z roku na rok, pozostając jedynie na fotografiach...

Biebrza najatrakcyjniejsza jest wczesną wiosną, podczas rozlewisk, gdy cała dolina wypełniona jest wodą, a dookoła rozbrzmiewają odgłosy ptaków.
Warto wybrać się tutaj także zimą na polowanie z aparatem na łosie, które wychodzą z bagien i zajadają się gałęziami drzew, ku zmartwieniu niektórych leśników, dla których las to wyłącznie deski... ;-)


Dolina Środkowej Wisły 2005-2012
Galeria zdjęć Dolina Środkowej Wisły

W nawiązaniu do poprzedniego wpisu zapraszam do zaktualizowanej galerii znad Wisły.


Czy rakiety Patriot obronią Wisłę?

Nasz rząd, o dziwo, za aprobatą opozycji postanowił wydać na zbrojenia drobne 35 miliardów złotych, w tym na zakup amerykańskiego systemu rakiet ziemia-powietrze Patriot, w ramach programu „Wisła”.
Jak to zwykle bywa, od razu pojawiły się głosy - przecież to marnotrawstwo naszych pieniędzy, lepiej było wydać tę kasę na podwyżki płac! Dla związków zawodowych, najlepiej - dorzucę od siebie... :-)

W każdej sprawie trzeba jednak szukać pozytywów :-) Z samego rana przyszła mi do głowy myśl, że wydanie środków pieniężnych na cele obronne może mieć pośrednio pozytywny wpływ na naszą dziką przyrodę poprzez niezmarnowanie publicznych pieniędzy, np. na budowę zapór na Wiśle, czyli realizację projektu opartego na radzieckiej szkole hydrotechnicznej, zwanej potocznie „szkołą zawracania biegu rzek”.

czytaj więcej »


Wystawa fotograficzna Niemieckiego Instytutu Spraw Polskich w Darmstadt

Niemiecki Instytut Spraw Polskich w Darmstadt wraz z Towarzystwem Chopinowskim oraz biurem Dni Fotografii w Darmstadt przygotował wystawę fotograficzną, w ramach "Maratonu Chopinowskiego".

Każda z prezentowanych tablic przedstawia zdjęcie pianisty autorstwa Andrzeja Stafiniaka w polaczeniu z krajobrazami Mazowsza mojego autorstwa.

Wystawa prezentowana jest od 20 marca do 20 września 2015 r. w Miejskim Domu Literatury przy ul. Kasinostrasse 3 w Darmstadt.
Serdecznie zapraszam :-)Jak fotografować kwiaty - poradnik

Wiosenne kwiaty to niezwykle wdzięczny i przyjemny temat w fotografii. Poniżej kilka informacji, jak je fotografować, czyli garstka praktycznych porad z terenu.

Co roku nadchodzi taki moment, gdy ktoś na liście dyskusyjnej czy portalu społecznościowym rzuca emocjonalnie - już są!
Ludziska siedzą zamknięci w betonowych mieszkaniach, w wielkich miastach. Dzień jest krótki, za oknem szaro, buro - a tu mocne i elektryzujące info o pierwszych przebiśniegach. Potem pojawiają się śnieżyce, ranniki, przylaszczki, cebulice, krokusy, zawilce i całe mnóstwo innych, mniej lub bardziej znanych gatunków. Warto więc być jednym z fotografów, którzy przywitają wiosnę, zanim zacznie się ona w kalendarzu.


czytaj więcej »


Roztocze 2002 - 2013
Galeria zdjęć Roztocze

Roztocze to jedno z moich ulubionych miejsc w Polsce, niezwykle urozmaicone krajoznawczo w zachodniej części zaś dzikie, tajemnicze i oryginalne pod względem kulturowym i przyrodniczym na wschodzie.
Jeżeli szukacie inspiracji na ciekawą wycieczkę lub nawet na spędzenie wakacji to zdecydowanie polecam ten region, zwłaszcza w opcji rowerowej.
W galerii prezentowane są zdjęcia z ostatnich kilkunastu lat, niektóre miejsca niestety już nie istnieją a część zmieniła swój wygląd...


20-lecie Związku Polskich Fotografów Przyrody
Festiwal Fotografii Przyrodniczej

11 kwietnia 2015 odbędą się uroczyste obchody jubileuszu 20-lecia Związku Polskich Fotografów Przyrody w Centrum Edukacji Kampinoskiego Parku Narodowego w Izabelinie, przy ul. Tetmajera 38.

W planach jak zwykle wiele atrakcji: pokazy zdjęć m.in. gościa zagranicznego: Orsolya Haarberg, spotkanie z Adamem Wajrakiem oraz bezpłatne warsztaty fotograficzne. Podczas festiwalu ogłoszone zostaną także wyniki corocznego konkursu Fotograf Roku ZPFP 2015. W tej edycji po raz kolejny miałem zaszczyt brać udział w obradach jury, pełniąc funkcję przewodniczącego.

Wstęp na imprezę jest wolny, serdecznie zapraszam.


Jak fotografować strumienie i wodospady - poradnik

W poszukiwaniu prawdziwej zimy, takiej z dużą ilością śniegu, pod koniec stycznia wybrałem się do Karkonoskiego Parku Narodowego.
Kolejny dzień na niebie zalegały ciężkie chmury, a cała okolica pogrążona była w gęstej mgle - zero szans na fotogeniczne promienie słońca.

Powiecie - jeszcze jeden ponury i przygnębiający zimowy dzień?
O nie! Nic z tych rzeczy! Taka aura to idealny czas na fotografowanie lasu i górskich strumieni. Zwarte chmury idealnie rozpraszają światło, tworząc wielką, naturalną blendę, dzięki której nawet w gęstym lesie nie ma kontrastów, zaś wilgotne powietrze i mgła przy lekkim mrozie tworzą cudowną szadź na drzewach i kamieniach, odrealniając zimowy pejzaż. Uroku chwili dodaje kojący szum szemrzącego wodospadu... Jak na razie nie do odtworzenia na fotografiach.


czytaj więcej »


Drawieński Park Narodowy to wyjątkowo klimatyczne miejsce
Galeria zdjęć Drawieński Park Narodowy

Drawieński Park Narodowy to wyjątkowo urocze i klimatyczne miejsce. Zawsze miałem słabość do małych rzek i strumieni, a tutaj jest ich naprawdę wiele. Największa oczywiście jest Drawa, potem Płociczna, ale ciekawa jest także niewielka Słopica czy meandrująca Cieszynka. Rzeka Drawa zawsze słynęła z łososi i była ostatnią rzeką w Polsce, w której ten gatunek utrzymywał się najdłużej, a największe osobniki potrafiły osiągać półtora metra długości i ponad 20 kg! Obecnie cały czas trwają zarybienia, jest więc szansa na odbudowanie populacji tych ryb i powrót króla polskich rzek.

W parku oprócz rzek i kilku jezior dominują gęste, liściaste lasy. Najciekawsze fragmenty to miejsca, gdzie od dawna nie było już prowadzonej żadnej gospodarki leśnej, czyli rezerwaty. Krajobrazowo najładniejszy jest rezerwat Radęcin, tj. poniemiecka Święta Hala z wielkimi bukami oraz dziki fragment lasu nad Drawą - Obszar Ochrony Ścisłej - Drawski Matecznik.

W Drawieńskim Parku Narodowym i w jego okolicach pozostało też wiele śladów po dawnych mieszkańcach. Najbardziej charakterystyczne są ewangelickie cmentarze zagubione w lasach, z nagrobkami w kształcie ściętych pni, symbolizujące ścięte drzewo życia. Trafiają się też oryginalne groby w kształcie książki czy grób leśnika z jeleniem.

Polecam wszystkim odwiedzić Drawieński Park Narodowy, a na razie zapraszam do galerii zdjęć :-)


Współpraca z firmą Lowepro
Adam Ławnik w gronie fotografów Lowepro

Dołączyłem do grona profesjonalnych fotografów współpracujących z marką Lowepro.

Już niedługo na stronie pojawi się test plecaka fotograficznego a juz dzisiaj szczerze polecam plecaki i torby tego producenta. Osobiście używam ich od wielu lat i cenie sobie wysoką jakość oraz dożywotnią gwarancję.


Szeroki Kadr - inspiracje
Szeroki Kadr - Inspiracje

Serdecznie zapraszam do działu Inspiracje, w kategoriach: Podróże oraz Przyroda i krajobraz, w magazynie internetowym Szeroki Kadr.


Wystawa fotograficzna: Kozica – żywy symbol Tatr, Tatrzański Park Narodowy
Wystawa fotograficzna - Kozica – żywy symbol Tatr

W Centrum Edukacji Przyrodniczej Tatrzańskiego Parku Narodowego przy ulicy Chałubińskiego 42a, w Zakopanem, w dniach od 23 stycznia do 28 lutego 2015 r. prezentowana będzie wystawa fotograficzna pt. "Kozica – żywy symbol Tatr”.

Potem wystawa ruszy w roczną podróż po Polsce:
marzec – Radom (Muzeum im. Jacka Malczewskiego)
kwiecień – Radomsko (Muzeum Regionalne)
czerwiec – Bydgoszcz (Biblioteka Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego)
lipiec – sierpień – Gołuchów (Ośrodek Kultury Leśnej)
wrzesień – październik – Gorczański Park Narodowy
listopad – Białowieski Park Narodowy

Na wystawie znajdziecie także jedną z "moich" kozic :-)
2020  2019  2018  2017  2016  2015  2014  2013  2012  2011  2010  2009  2008  2007  2006  2005  2004  2003  2002