Sekretne życie drzew
Sekretne życie drzew - Wydawnictwo Otwarte

Ukazało się najnowsze wydanie bestsellerowej książki autorstwa Petera Wohllebena, ilustrowane zdjęciami polskich lasów, autorstwa Krzysztofa Onikijuka i mojego.

Niesamowita książka, która zmieni Wasze myślenie na temat lasu i „mieszkających" w nich drzew. Prawdziwa gratka dla wszystkich miłośników przyrody.

Szukajcie książki w wersji z zieloną nalepką na dole. Polecam jako idealny prezent pod choinkę :-)


Turnicki Park Narodowy
Galeria zdjęć Turnicki Park Narodowy

Kilka lat temu, gdy objechałem i sfotografowałem już wszystkie polskie parki narodowe, naszła mnie smutna refleksja - przecież w Polsce jest tak wiele miejsc atrakcyjnych pod względem przyrodniczym i krajobrazowym, niejednokrotnie unikalnych ze względu na dziką przyrodę. Niestety, coraz więcej z nich jest bezpowrotnie przez nas tracona...
Główną przyczyną tego zjawiska jest postępujący gwałtownie w ostatnich latach rozwój i momentami niekontrolowana zabudowa, a dodatkowo coraz bardziej agresywna i nastawiona na zysk polityka korporacji Lasów Państwowych, dla której drzewa stały się obecnie jedynie produktem, mającym przynieść zysk.

Jednym z takich unikalnych, a jednocześnie zagrożonych miejsc jest teren projektowanego Turnickiego Parku Narodowego. Od dawna interesowałem się tym parkiem, który pomimo wielu wysiłków nigdy nie został utworzony. Swoim zasięgiem miałby on obejmować niezwykle urozmaicone krajobrazowo Pogórze Przemyskie, z leśnymi jarami, gigantycznymi jodłami i stadami dzikich zwierząt. Wyjątkowa jest też historia tych terenów z unikatową, niespotykaną w innych regionach kraju architekturą.

Niestety, aktualne przepisy prawne praktycznie uniemożliwiają utworzenie nowego parku, zaś nastawienie obecnej władzy do przyrody jest najgorsze od czasów komunizmu. Powstała więc inicjatywa powołania społecznego parku narodowego, o której już zapewne słyszeliście :-)

Chciałbym bardzo podziękować wszystkim osobom, zarówno naukowcom, jak i aktywistom oraz wszystkim ludziom dobrej woli, którzy poświęcili się przez ostatnie kilkadziesiąt lat dla idei powstania tego parku. Bez Waszej pracy i Waszego ogromnego zaangażowania nikt by dzisiaj nie wiedział o tym osobliwym miejscu.
WALCZYMY DALEJ o pełnoprawną ochronę tego terenu :-)

Zapraszam do obejrzenia obszernej galerii, będącej efektem wielu wędrówek po Pogórzu na przestrzeni ostatnich czterech lat.


Utworzono społeczny Turnicki Park Narodowy
Projektowany Turnicki Park Narodowy

To wydarzenie przejdzie do historii.

W sobotę 19 listopada 2016 r. podczas Międzynarodowego Festiwalu Wizje Natury Związku Polskich Fotografów Przyrody powołany został społeczny Turnicki Park Narodowy.

Serdecznie zachęcam do polubienia profilu na facebook oraz do odwiedzania strony www na której znajdziecie mnóstwo wartościowych informacji o tym unikalnym regionie :-)


Bieszczady 2001 - 2016
Galeria zdjęć Bieszczady

Zapraszam do odświeżonej po latach galerii z Bieszczadów :-)

Nowe zdjęcia stanowią większość i są to zarówno kadry przyrodnicze jak i z unikalną architekturą tego regionu. Przy niektórych fotografiach cerkwi są daty powstania zdjęcia, gdyż ich wygląd zmienił się z uwagi na remont lub po prostu uległy częściowemu zniszczeniu.

Dla nie zorientowanych przypominam, że zdjęcia z Bieszczadzkiego parku Narodowego są w oddzielnej, obszernej galerii :-)


Wizje Natury 2016 - Związek Polskich Fotografów Przyrody
Wizje Natury ZPFP 2016

W dniach 19 - 20 listopada 2016 roku odbędzie się XII edycja Międzynarodowego Festiwalu Fotografii Przyrodniczej „Wizje Natury”.

W sobotę o godz. 15.15 razem z Pawłem Średzińskim z Greenpeace będziemy promować ideę powstania Turnickiego Parku Narodowego. Omówimy
walory dzikiej przyrody na terenie Pogórza Przemyskiego oraz problemy z jej ochroną. Całość zilustruje krótki pokaz moich zdjęć w formie
diaporamy.

Organizatorem festiwalu jest Związek Polskich Fotografów Przyrody, we współpracy z Kampinoskim Parkiem Narodowym. Impreza odbędzie się w
Centrum Edukacji Kampinoskiego Parku Narodowego w Izabelinie, przy ul. Tetmajera 38.

Do zobaczenia :-)


Roztocze 2002-2015
Galeria zdjęć Roztocze

Odświeżona galeria z Roztocza plus kilka nowych, wiosennych zdjęć.


Roztoczański Park Narodowy 2002-2013
Galeria zdjęć Roztoczański Park Narodowy

Porządki zazwyczaj robi się wiosną, w przypadku fotografa przyrody jest jednak inaczej :-)

Najmniej produktywne foto-przyrodniczo miesiące (nie licząc podróży zagranicznych) zazwyczaj zaczynają się w listopadzie i trwają do czasu, aż spadnie pierwszy śnieg. W ostatnich latach ze śniegiem w Polsce bywało marnie, więc okres siedzenia przed komputerem przesuwał się nawet do końca marca. Mam nadzieję, że w tym roku będzie inaczej. :-)

No nic, byle do wiosny! A teraz zapraszam do uporządkowanej galerii z Roztoczańskiego Parku Narodowego. /listopad 2016/


Rumunia 2013-2016
Galeria zdjęć Rumunia

Zapraszam na kilkanaście nowych zdjęć z Rumunii. Pochodzą one z tegorocznego, krótkiego pobytu w Bukowinie.

W galerii znalazły się też kadry z poprzednich wypraw, a całość została przygotowana w trochę większej rozdzielczości.


Narwiański Park Narodowy 2007-2016
Galeria zdjęć Narwiański Park Narodowy

W galerii Narwiański Park Narodowy znalazły się nowe, wiosenne i mocno mgliste zdjęcia.

Oprócz nich znajdziecie tam także na nowo przygotowane fotografie sprzed kilku lat, częściowo pochodzące ze slajdów. Niektóre miejsca już niestety nie istnieją lub się zmieniły...


Album o Warszawie
Album o Warszawie

Po ponad dwóch latach pracy ukazał się mój autorski album ze zdjęciami współczesnej Warszawy. Publikację, o formacie 310 mm x 247 mm, liczącą 228 stron, wyróżnia wysokiej jakości, oryginalna twarda oprawa. Nr ISBN książki: 978-83-943080-1-8.

Praca nad albumem wymagała wiele zachodu i wytrwałości. W niektóre miejsca trzeba było wielokrotnie powracać, aby uchwycić właściwe światło lub, co gorsza, trafić na właściwy moment, kiedy w pobliżu nikt nie zaparkował :-)
Niekiedy prace trwały od świtu do zmierzchu, gdyż zamierzeniem było ukazanie miasta, zarówno w klimatycznych ujęciach o wschodzie czy o zmroku, jak również przedstawienie Warszawy jako dużej, tętniącej życiem, nowoczesnej metropolii.

Jak zawsze, bardzo ważnym czynnikiem, była wysoka jakość techniczna zdjęć. Fotografując, korzystałem m.in. ze specjalnych obiektywów do architektury - tilt-shift: 17 i 24 mm. Dużą wagę przywiązywałem do tego, aby uzyskać wysoką rozpiętość tonalną, a jednocześnie naturalny efekt końcowy zdjęć. Fotografie na rozkładówkach były składane z kilku ujęć w panoramy, w celu uzyskania jak największej rozdzielczości.

Poniższy link odsyła do strony, gdzie znajdziecie więcej informacji o publikacji oraz gdzie będziecie mogli ją zamówić. Ciekawą opcją jest personalizacja albumu przez dodanie pierwszej strony, która może stanowić prezentację Waszej firmy. Polecam :-)

/nakład wyczerpany/


Wyprawa do Bułgarii
Galeria zdjęć Bułgaria

Jeżeli uważacie, że Bułgaria to tylko morze, złociste plaże i hotele to musicie obejrzeć tę galerię :-)

Zapraszam na krótką wędrówkę po górach, polach i zagubionych wioskach.


Pieniński Park Narodowy 2008-2015
Galeria zdjęć Pieniński Park Narodowy

Zapraszam do galerii z Pienińskiego Parku Narodowego, gdzie wstawiłem trochę nowych zdjęć.
Większość fotografii wykonana została na jesieni więc zdjęcia są jak najbardziej na czasie :-)


Etyka w fotografii przyrodniczej
Etyka w fotografii przyrodniczej

W kwietniowym numerze Dzikiego Życia wydawanego przez Pracownię na rzecz Wszystkich Istot ukazał się artykuł mojego autorstwa dotyczący etycznego fotografowania przyrody.

Zachęcam do przeczytania oraz polecam prenumeratę tego wartościowego miesięcznika.


Bio Photo Festival 2016

W dniach 22-25 września w w Budoia we Włoszech odbył się międzynarodowy festiwal fotografii przyrodniczej - Bio Photo Festival 2016.

Podczas imprezy ogłoszone zostały wyniki międzynarodowego konkursu fotograficznego Bio Photo Contest 2016 w którym pełniłem funkcję jurora a na jednym ze stoisk prezentowana była wystawa moich zdjęć.

Zachęcam do udziału w następnych edycjach konkursu :-)


Konkurs fotograficzny - Jelenie światłem malowane. „Rykowisko 2016”
Konkurs fotograficzny - Jelenie światłem malowane. „Rykowisko 2016”

Zachęcam do udziału w konkursie fotograficznym: Jelenie światłem malowane. „Rykowisko 2016” zorganizowanym przez Stowarzyszenie Pracownia na rzecz Wszystkich Istot.
Wraz z Adamem Wajrakiem i Dianą Maciąga będę w składzie jury.

Życzę powodzenia :-)


Zakończyłem pracę w Związku Polskich Fotografów Przyrody

4 czerwca 2016 r. zakończyła się moja kadencja w Zarządzie Głównym Związku Polskich Fotografów Przyrody w którym przez ostatnie 3 lata sprawowałem funkcję Wiceprezesa oraz Sekretarza a wcześniej od 2010 roku pełniłem funkcję Skarbnika w Okręgu Mazowieckim ZPFP.

Chciałbym życzyć nowemu zarządowi pomyślności, wytrwałości oraz podtrzymywania wizerunku organizacji, która oprócz promocji fotografii przyrodniczej wspiera także działania na rzecz ochrony dzikiej przyrody w Polsce.


Zachęcam Was do zainteresowania się działalnością ZPFP, które jest największą organizacja skupiająca fotografów przyrody w Polsce a na początek polecam odwiedzić stronę:-)


Bieszczadzki Park Narodowy 2010-2015
Galeria zdjęć Bieszczadzki Park Narodowy

Zapraszam do galerii z Bieszczadzkiego Parku Narodowego, gdzie znalazło się sporo nowych zdjęć od wczesnej wiosny do zimy.

Bieszczady to takie magiczne i niezwykle urozmaicone miejsce w Puszczy Karpackiej, gdzie praktycznie o każdej porze roku można natknąć się na coś ciekawego. Mi osobiście Bieszczady kojarzą się z bujną wiosenną zielenią i kwitnącą intensywnym żółtym kolorem kniecią błotną. Takie obrazy już niedługo w maju, polecam wybrać się w Bieszczady :-)


Polskie parki narodowe okiem fotografa - Magazyn Przyrodniczy Salamandra
Polskie parki narodowe okiem fotografa Adam Ławnik

Zachęcam do przeczytania artykułu o polskich parkach narodowych, który ukazał się w magazynie Salamandra.

Polecam prenumeratę tego wartościowego merytorycznie oraz pięknie ilustrowanego czasopisma :-)


Przemijanie w technice fotograficznej
Galeria zdjęć Norwegia

Na stronie kolejne poprawki, tym razem do ponownej obróbki trafiły zdjęcia ze Skandynawii.
Spora część fotografii pochodziła jeszcze z czasów aparatu analogowego z 2003 i 2004 roku i była wykonana na slajdach Fuji Velvia i Provia. Kiedyś te zdjęcia wygrywały w konkursach, trafiały do publikacji i wywoływały efekt: wow. A dziś?
Teraz mają praktycznie jedynie wartość sentymentalną, gdy przychodzą wspomnienia o nieprzespanych nocach i fotografowaniu w czasie tzw. złotej godziny, która latem na dalekiej północy trwa całą noc. Ech...

Niestety, obecnie jakość plików ze slajdów małoobrazkowych w epoce cyfrówek jest bardzo niska. Zdjęciom brakuje ostrości, kontrastu i głębi tonalnej. Bronią się praktycznie jedynie fotografie przedstawiające "elementy ludzkie", gdyż stanowią jakąś wartość historyczną oraz pojedyncze ujęcia z ciekawym światłem, zaś wszystkie pozostałe kolorowe krajobrazy z górami i morzem są dziś już niewiele warte...

Niech to będzie sugestią dla początkujących fotografów krajobrazu i przyrody, którzy dziś ekscytują się techniką w swoich aparatach - dużą ilością megapixeli, niespotykaną do niedawna czułością matryc i brakiem szumów czy nowym formatem nagrywania filmów, a głównym czynnikiem decydującym o wyjątkowości ich prac jest nowoczesna technika.
Oczywiście dobry zestaw foto to podstawa, sam staram się używać zawsze najbardziej zaawansowanego technologicznie sprzętu. Należy jednak pamiętać, że fotografie wyróżniające się jedynie techniką przeminą wraz z nią.

A wracając do tematu, zapraszam do odświeżonej galerii z Norwegi z czterech wypraw w latach 2003-2007. Oprócz nowych "lepszych" zdjęć cyfrowych ostało się tam trochę starych zdjęć ze slajdów. Przymknijcie więc oko i starajcie się nie doszukiwać niedoskonałości technicznych :-)


Wiosenne kwiaty
Galeria zdjęć Wiosenne kwiaty

W galerii - wiosenne kwiaty pojawiło się sporo nowych zdjęć: śnieżyce wiosenne, pierwiosnek wyniosły, zawilec gajowy, żywiec gruczołowaty, przebiśniegi, knieć błotna oraz oryginalne szachownice kostkowane.

Fotografie wykonane zostały w zeszłym roku w Bieszczadach, w marcu i kwietniu przy okazji fotografowania krajobrazów, które zawsze są priorytetem :-)


Puszcza Białowieska powinna w całości zostać objęta ochroną
Czy obecny rząd zniszczy nasz skarb narodowy?

Puszcza Białowieska to ostatni las pierwotny na Niżu Europejskim, który znajduje się na liście Światowego Dziedzictwa UNESCO.
Las ten przetrwał tylko dlatego, że na większości jego obszaru nigdy nie była prowadzona gospodarka leśna.

Obecny pomysł Ministra Środowiska Jana Szyszko aby "chronić" puszczę (przed naturalnym procesem gradacji kornika) poprzez wycinkę jest kuriozalny. To próba zniszczenia naszego dziedzictwa przyrodniczego i przekształcenia unikatowego terenu w kolejny gospodarczy las :-(


Fotograf Roku 2016 ZPFP
Fotograf Roku 206 ZPFP

Zapraszam do obejrzenia nagrodzonych zdjęć w konkursie Fotograf Roku 2016 Związku Polskich Fotografów Przyrody w którym pełniłem funkcję przewodniczącego jury.

Jeszcze raz gratulacje dla wszystkich :-)


Svalbard 2006-2007
Galeria zdjęć Svalbard

Dzisiaj zapraszam na drugą część odświeżonej po latach galerii z archipelagu Svalbard. Oprócz starych zdjęć zamieściłem też kilka nowych, niepublikowanych dotychczas fotografii.

W galerii znajdziecie m.in. zdjęcia zabytkowych husów, pozostałości po niechlubnej działalności traperów oraz kilka zdjęć ze stolicy Spitsbergenu z miasteczka Longyearbyen.


Karkonoski Park Narodowy 2011-2016
Galeria zdjęć Karkonoski Park Narodowy

Zapraszam do odświeżonej galerii z Karkonoskiego Parku Narodowego :-)

Dodałem sporo zimowych zdjęć, m.in.: inwersja na Śnieżce i nietypowe zjawisko - Widmo Brockenu, kilka ujęć spod Szrenicy, zimowe kadry Kotłów Śnieżnych oraz wieczorne zdjęcie kultowego schroniska Samotnia.


Angielska wersja strony
Angielska wersja strony www.AdamLawnik.pl

Przygotowana została angielska wersja strony. Oprócz podstron: offer, bio, guestbook oraz contact przetłumaczona została także cała galeria zdjęć, która w obecnej chwili liczy 1863 zdjęcia.
Fotografie można przeglądać także za pomocą wyszukiwarki, która znajduje się w prawym górnym rogu i obsługuje zarówno polskie jak i angielskie słowa.

Miłego oglądania zdjęć :-)


Ojcowski Park Narodowy 2007-2015
Galeria zdjęć Ojcowski Park Narodowy

Ojcowski Park to najmniejszy polski park narodowy, a jego teren jest stosunkowo mało dziki. Mimo to można w nim spotkać wiele ciekawych atrakcji. Należą do nich przede wszystkim malownicza Dolina Prądnika z wapiennymi skałami o niespotykanych kształtach, z których najbardziej znana jest Maczuga Herkulesa, lasy bukowe, jaskinie i wreszcie sporo zabytków, w tym dwa zamki - w Pieskowej Skale oraz ruiny w Ojcowie.

To miejsce ma swój klimat i jeżeli jeszcze tam nie byliście to polecam. Zapraszam do galerii :-)


Beskid Śląski 2005-2009
Galeria zdjęć Beskid Śląski

Ilość archiwalnych zdjęć na stronie jest tak duża, że porządki idą dosyć wolno.

Dzisiaj kolejna, odświeżona galeria zdjęć, tym razem z Beskidu Śląskiego a wśród fotografii jest kilka nowości. Zdjęcia z trzech pór roku z przewagą zimy czyli zupełnie na czasie :-)


Wyprawa do Albanii
Galeria zdjęć Albania

Dzisiaj zapraszam na wędrówkę do małego, niezwykle oryginalnego kulturowo państwa leżącego na Bałkanach - Albanii.

Kraj ten przez wiele lat był izolowany od reszty świata, a po latach komunistycznego reżimu zostały setki tysięcy bunkrów rozsianych w obrębie jego granic. Obecnie trwa tam błyskawiczna, niestety nie do końca przemyślana rozbudowa kraju, której towarzyszy dziki pęd w kierunku cywilizacji zachodu. Wciąż jednak można odnaleźć i poczuć tu klimat zupełnie odmienny od klimatu krajów Unii Europejskiej :-)
Pogodni ludzie, zupełny luz komunikacyjny na drogach i pyszne naturalne jedzenie.
Zapraszam do galerii :-)


Bio Photo Contest 2016
Bio Photo Contest 2016

Zachęcam do udziału w międzynarodowym konkursie fotograficznym Bio Photo Contest organizowanym we Włoszech. Tegorocznym tematem, trzeciej już edycji są: "Pustynie, skały i piargi".

W konkursie będę pełnił funkcję jurora wraz z Neil Aldridge z Anglii, David DesRochers z USA, Armando Maniciati oraz Michele Zanetti z Włoch.

Życzę powodzenia :-)
2019  2018  2017  2016  2015  2014  2013  2012  2011  2010  2009  2008  2007  2006  2005  2004  2003  2002