Bośnia i Hercegowina
Galeria zdjęć Bośnia i Hercegowina

Kontynuując temat Bałkanów, tym razem zapraszam do galerii z Bośni i Hercegowiny :-)

Podróżując po krajach dawnego bloku wschodniego w południowej Europie, w centrum moich zainteresowań są przede wszystkim zagubione na odludziu wsie. Taki plan był także tym razem.
Na miejscu okazało się jednak, że główną atrakcją są przyrodnicze perełki - malownicze górskie rzeki z gigantycznymi wodospadami oraz góry z fragmentami lasu o charakterze naturalnym.
Najciekawsze wioski udało się znaleźć w wyższych partiach Gór Dynarskich, z najbardziej charakterystycznym dla regionu - Lukomirem.
Niestety, działania wojenne sprzed ponad 20 lat dotarły nawet w najdalsze zakątki gór i odcisnęły negatywne piętno na mieszkańcach i ich wioskach... Obecnie dachy większości kamiennych domów pokrywa blacha, a rozwój turystyki doprowadził do powstania wielu asfaltowych dróg, które ciągną się wysoko w górę i na niekorzyść zmieniają dawny, sielski charakter regionu.

Wracając do pomników przyrody, które robią niesamowite wrażenie, chciałbym jednak zaznaczyć, że rzadko kiedy są to oazy dzikiej przyrody. Na fotografiach starałem się unikać artefaktów i oddać magię tych miejsc w możliwie najpiękniejszy sposób.
Niektóre z nich, jak na przykład Wodospady Kravica, zostały zmienione w „turystyczne lunaparki” otoczone parkingami, budkami z jedzeniem, czy są po prostu publicznymi kąpieliskami. Nie przeczę, z całą pewnością miło jest nurkować w krystalicznie czystej wodzie tuż pod kilkumetrowym, naturalnym wodospadem, jednak, biorąc pod uwagę unikatowość miejsca w skali europejskiej, wolałbym, aby był to rezerwat, a nie krzykliwy „lunapark” z głośną muzyką i wydeptanymi brzegami od setek ręczników plażowych.
Cieszę się, że nasze polskie parki narodowe wciąż mają przyrodniczy charakter :-)

Z przerażeniem też patrzyłem, jak z terenu Parku Narodowego Sutjeska, zwanego ostatnią dżunglą, lasem deszczowym Europy, w miejscu, w którym tuż obok znajduje się najsłynniejszy rezerwat lasu naturalnego – Perućica, wyjeżdżały całe TIR-y z naczepami wypełnione gigantycznymi jodłami i bukami. Niestety, obrazki dobrze znane mi z polskich Bieszczadów i Pogórza Przemyskiego. Jednak w tym przypadku skala wycinek wielkich drzew wydała się znacznie większa, pomimo że przebywałem tam bardzo krótko.
Odnoszę przykre wrażenie, że nie tylko w Bośni i Hercegowinie, ale w całych Bałkanach jest bardzo mała świadomość ekologiczna społeczeństwa, a atrakcyjne obiekty przyrodnicze traktowane są przedmiotowo, wyłącznie jako źródło szybkiego zysku. I znowu pozytywna refleksja - jak dobrze, że w Polsce działają ruchy ekologiczne ;-)

Podsumowując, pomimo kilku negatywnych refleksji, zachęcam do odwiedzenia tego pięknego kraju. Miłośnikom dzikiej przyrody polecam parki narodowe Una i Sutjeska, zaś wszystkich gorąco namawiam do odwiedzenia oryginalnych miast, zwłaszcza Mostaru i Sarajewa. To dobra okazja, aby skosztować pysznej miejscowej kuchni (także wegetariańskiej) oraz zapoznać się z przenikającymi się kulturami muzułmańską, chorwacką i serbską.

Zapraszam do galerii na wakacyjne zdjęcia ;-)


Fałszywe konto na Facebook

W związku, że w mediach społecznościowych pojawiło się fałszywe konto dotyczące mojej osoby bardzo proszę o zwracanie uwagi na ewentualne podejrzane wpisy.

Poniżej podaje autoryzowane profile:


Woliński Park Narodowy 2009 - 2017
Galeria zdjęć Woliński Park Narodowy

Zapraszam nad Bałtyk do galerii z Wolińskiego Parku Narodowego, gdzie pojawiły się nowe zdjęcia :-)

To jeden z moich ulubionych parków, gdzie oprócz najładniejszego w Polsce fragmentu Bałtyku z wysokimi klifami i kamienistą plażą można zobaczyć także fragmenty lasu z wiekowymi bukami.


Albania 2015 - 2017
Galeria zdjęć Albania

Jeżeli lubicie ciepły klimat, szukacie tajemniczych miejsc a jednocześnie chcecie pochodzić po górach, wykapać się w ciepłym morzu oraz dobrze zjeść to polecam odwiedzić Albanię :-)

Nowe fotografie wykonane zostały w zeszłym roku i są wymieszane z poprzednią galerią. Stare zdjęcia zostały przygotowane w większej rozdzielczości oraz lekko poprawione na nowym monitorze i po zakupie... okularów ;-)


Lasy Państwowe żądają sprostowania
Nie jest prawdą, że gospodarka leśna jest jak ideologia nazistowska OKO.press

Jeden z moich ostatnich wpisów – „Kiedy powstanie Turnicki Park Narodowy?” - wzbudził spore zainteresowanie w internecie. Stanowi osobiste i emocjonalne przemyślenia po 5 latach fotografowania w miejscu, gdzie od dziesiątek lat przyrodnicy zabiegają o ochronę unikalnego lasu.

Regionalna Dyrekcja Lasów Państwowych w Krośnie zażądała zamieszczenia sprostowania wpisu, polecam artykuł w OKO.press:


Ukraina 2015 - 2017
Galeria zdjęć Ukraina

Serdecznie zapraszam na wiosenne zdjęcia z Ukrainy :-)

Nowe fotografie znajdziecie na początku galerii.


Kiedy powstanie Turnicki Park Narodowy?
Galeria zdjęć Turnicki Park Narodowy

Od ponad 15 lat regularnie podróżuję z aparatem po wszystkich polskich parkach narodowych i dostrzegam wielką niesprawiedliwość w ochronie przyrody w Polsce.

W wielu naszych parkach od lat trwają starania o przywrócenie naturalnych fragmentów lasów z gatunkami, które kiedyś porastały te tereny, a potem zostały zmienione w wyniku sztucznych nasadzeń, w ramach bezmyślnej gospodarki leśnej.
Działania te wymagają dużego nakładu pracy, są kosztowne i niestety, coraz częściej budzą kontrowersje, gdy wycina się stare drzewa z powodu niezgodności z siedliskiem, a dodatkowo wprowadza odstrzał dzikich zwierząt, które rzekomo zjadają nowe sadzonki...

czytaj więcej »


Karkonoski Park Narodowy 2011-2018
Galeria zdjęć Karkonoski Park Narodowy

W galerii z Karkonoszy pojawiły się nowe, zimowe zdjęcia. Zapraszam :-)


Plecak Lowepro Pro Trekker 450 AW - test długodystansowy

Wygodne i bezpieczne spakowanie naszego kosztownego sprzętu to podstawa i jeden z najważniejszych elementów wyposażenia fotografa. Jedni preferują torby, inni korzystają ze sprzętu turystycznego lub z demobilu. Jednak moim zdaniem najwygodniejsze i najbardziej praktyczne są profesjonalne plecaki fotograficzne.

Zapraszam do zapoznania się z krótkim testem wraz z ogólnymi, praktycznymi spostrzeżeniami, które, mam nadzieję, będą dla Was przydatne :-)czytaj więcej »


Park Narodowy Gór Stołowych 2009-2018
Galeria zdjęć Park Narodowy Gór Stołowych

Zima w ostatnich latach pojawia się na bardzo krótko, więc szybko trzeba łapać te ulotne chwile.
Zapraszam na nowe zdjęcia z Parku Narodowego Gór Stołowych zrobione w mgliste dni i podczas zamieci śnieżnych :-)
2019  2018  2017  2016  2015  2014  2013  2012  2011  2010  2009  2008  2007  2006  2005  2004  2003  2002